Na veľkosti záleží - hlavne myšlienok

Autor: Kristína Laurová | 2.6.2015 o 14:24 | Karma článku: 5,13 | Prečítané:  593x

Ľudia milujú veľké veci. Muži milujú veľké a silné autá a ženy milujú veľkých a silných mužov. Lákajú nás veľké mestá, veľké výzvy, veľké platy. Ešte aj ten mobil chceme mať stále väčší.

A ja neustále počúvam o tom, aké je dôležité mať veľké plány a neuspokojiť sa s málom. A o všetkých „veľkých ľuďoch“ histórie sa vraví, že mali „veľké myšlienky“. Pekná predstava, ale ako sa  k tým „veľkým veciam“ dostať? Svet okolo mňa je plný maximalizmu. Všetci vám radia, že si máte dávať vysoké ciele a zo všetkých síl sa ich snažiť dosiahnuť. Povedal Vám niekto niekedy ako? Myslím, naozaj ako. Tvrdo pracuj, makaj na sebe, choď si za svojím,...

Dobre, ale stále neviem ako.

Že život sa skladá z maličkostí, to nám už povedali reklamy, aj múdri muži na prednáškach o tom, ako byť šťastní. Ale zamýšľame sa nad tým, čo to tie maličkosti sú? Nie, to nie je o tom, že sa budem tešiť z toho ako rastú lúčne kvety, to nie je o tom, že sa na mňa niekto na ulici usmeje a ja mám krajší deň. Áno, vážim – alebo sa snažím vážiť si prírodu, ľudí okolo seba, nepodceňovať čaro okamihu. Ale čo tie moje veľké plány? Maličkosť je to, že ak chcete byť úspešný právnik, prečítate si v 15tich len tak z nudy Ústavu. Že na ulici počúvate hádku dvoch susediek o tom, že kačice pani Lokšovej zničili kvetinový záhon pani Držkovej. A v duchu prehodnocujete ich argumenty. Nezaručí Vám to, že odpromujete s červeným diplomom. Ale robí to z Vás niekoho, kto to vo svojej hlave naozaj chce. Maličkosti, ktoré nikto nevidí, nikto neocení, ale nimi je dláždená cesta k veľkým plánom. K veľkým veciam.

V skutočnosti dokáže mať veľké myšlienky kadekto. Skoncovať s hladomorom, rokovať o svetovom mieri, vyliečiť rakovinu. Priznajme si ale, toto nám nič neprinesie. Podstatné sú tie malé myšlienky, malé činy, zárodky tých ušľachtilých plánov, tie naše prvé kroky, s ktorými nám nikto nepomôže. Nikoho nezaujímajú. Dôležitý je predsa výsledok, nie? Snaha sa cení, to áno, ale iba mlčaním.

Rada počúvam svojich priateľov, keď snívajú o drahom aute, o deťoch, o vysokých platoch, o vlastných firmách. Poviete si páni, ten má ale odvahu. Ten chce od života niečo viac! Ale viac ako čo?

Viete, čo počúvam od svojich priateľov ešte radšej? Keď mi kamarátka povie „Trénujem cúvanie, lebo chcem byť lepšia šoférka. Nech sa mi nesmejú, že ženy nevedia šoférovať.“ A potom jej doprajem aj to drahé auto, lebo bude v správnych rukách. Alebo mi brat povie: „Hoci je to niekedy ťažké, snažím sa byť ku svojej priateľke chápavý. Je to základ pevného vzťahu. A ja chcem mať šťastnú rodinu.“ A potom prestane fajčiť, hoci ho z toho bolí celé telo, lebo chce mať s ŇOU zdravé deti. Alebo mi niekto povie: „Vieš, robím teraz v bare čašníka. Spolužiaci sa mi smejú, že prídu a ja im tam budem robiť poskoka. Vraj na viac nemám. Ale ja veľmi túžim po vlastnej reštaurácii. A tu si zarábam a zároveň sa učím ako taký podnik funguje. Aby som bol dobrým šéfom, ktorý pozná prácu svojich zamestnancov.“

Vážte si u svojich detí a svojich priateľov každý čo i len maličký krok vpred. Možno sa za ním ukrýva VEĽKÁ MYŠLIENKA.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?